Terapia grupowa – Trening Umiejętności Społecznych (TUS)
Trening Umiejętności Społecznych to cotygodniowe zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Zajęcia odbywają się w 4-6 osobowych grupach, które prowadzone są przez dwóch terapeutów.
Każdy uczestnik grupy bierze udział w rekrutacji, której celem jest przyznanie dziecka do odpowiedniej grupy. Dzięki rekrutacji możemy precyzyjnie skupić się na potrzebach dzieci i stworzyć idealnie dopasowane grupy terapeutyczne.
Celem zajęć grupowych jest nauka ustalania oraz respektowania zasad panujących w grupie, kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy, a także nauka nawiązywania oraz podtrzymywania relacji z rówieśnikiem.
W czasie zajęć dzieci ćwiczą również umiejętności społeczne, takie jak czekanie na swoją kolej, współpraca z drugą osobą i radzenie sobie z przegraną. Ważnym elementem Treningu umiejętności społecznych jest także kształtowanie sfery emocjonalnej – rozumienia własnych emocji oraz emocji innych osób, radzenia sobie w trudnych sytuacjach (np. gdy towarzyszy nam smutek albo złość), adekwatne reagowanie na stan emocjonalny drugiej osoby.
Terapia grupowa jest oparta o metody Stosowanej Analizy Zachowania.
Jak wygląda rekrutacja?
innymi zaobserwowanych trudności u dziecka, jego przyzwyczajeń, ulubionych zabaw czy kłopotliwych zachowań.
Spotkanie takie ma na celu, nie tylko sprawdzenie predyspozycji Państwa pociechy i dopasowanie do odpowiedniej grupy TUS, ale także zapewnienie komfortu dziecku – wejście do nowej grupy jest dużo łatwiejsze, kiedy znamy już miejsce i osobę prowadzącą.
Co dalej?
Po przeanalizowaniu formularza oraz obserwacji dziecka skontaktujemy się z Państwem, aby poinformować o przyznaniu do konkretnej grupy.
Grupy terapeutyczne prowadzimy w następujących grupach wiekowych:
– grupa przedszkolna (4-6 lat)
– 7-9 lat
– 10-12 lat
– 13-15 lat
Dobór grup dokonywany jest jednak według kilku kryteriów – nie tylko wieku, ale także: poziomu funkcjonowania, zgłaszanych trudności itp.