Terapia grupowa – zajęcia sensoryczno-żywieniowe
Grupa sensoryczno-żywieniowa to cotygodniowe zajęcia dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 9 lat, które przejawiają objawy fobii żywieniowej, jedzą bardzo ograniczoną ilość produktów (wybiórczość pokarmowa).
Zajęcia odbywają się w 4-5 osobowych grupach w 4 kategoriach wiekowych. Terapię prowadzi doświadczony terapeuta integracji sensorycznej i terapeuta żywienia.


Jeśli Twoje dziecko:
– nie chce próbować nowych rzeczy (neofobia żywieniowa);
– je tylko kilka wybranych składników (wybiórczość pokarmowa);
– je bardzo małe ilości;
– boryka się z odruchem wymiotnym lub krztuszeniem podczas jedzenia
zapraszamy na terapeutyczne zajęcia żywieniowe!
Dla kogo?
Celem zajęć sensoryczno-żywieniowych jest pomoc dzieciom z trudnościami dotyczącymi jedzenia.
Przyczyn kłopotów z odżywianiem może być mnóstwo: zaburzenia sensoryczne, zaburzenia rozwoju i związane z tym rutyny, fobia żywieniowa, trudności na tle emocjonalnym czy anomalie związane z budową narządów jamy ustnej. Niezależnie jednak od przyczyn, trudności dziecka związane z jedzeniem zawsze spędzają sen z powiek rodzicom. Wszak odżywianie to jedna z podstawowych potrzeb człowieka!
W naszych grupach sensoryczno-żywieniowych dzieci uczą się – przez zabawę – obcowania z różnymi konsystencjami, próbowania nowych rzeczy, odkrywają nowe smaki i doświadczają, że jedzenie wcale nie jest straszne! Zabawy małej grupie rówieśników zachęcają do naśladowania i przełamywania barier.
Jak wyglądają zajęcia?
Grupy żywieniowe w Lokomotywie prowadzi mgr Sandra Zarzycka – terapeuta żywienia oraz terapeuta integracji sensorycznej. Każda grupa liczy maksymalnie 5 dzieci. Cały cykl terapeutyczny trwa 3 miesiące (zajęcia raz w tygodniu, czas trwania pojedynczych zajęć to 50 minut.) – po zakończeniu cyklu terapeuta spotyka się z rodzicem w celu omówienia dotychczasowych postępów dziecka i przekazania zaleceń. Na tym etapie wspólnie z rodzicem omawia też – w razie potrzeby – kontynuowanie kolejnego cyklu terapii.
Po zakończonej terapii dziecko powinno bez problemów próbować nowych rzeczy, rozszerzyć repertuar dań, pozbyć się nawyków “uciekania” od jedzenia. Pod wpływem różnych stymulacji związanych z jedzeniem, zapachy i konsystencje zostają “odczarowane”.
Każde dziecko traktujemy indywidualnie, dlatego podczas zajęć ocenimy ewentualną potrzebę konsultacji ze specjalistą np. neurologopedą czy psychologiem.
Jak zapisać dziecko do grupy?
Sensoryczno-żywieniowe grupy terapeutyczne prowadzimy w następujących grupach wiekowych:
– LokoBobo – 6-24 miesięce (na zajęcia zapraszamy z jednym rodzicem/opiekunem ze względu na ograniczoną przestrzeń): czwartki godzina 9:00
– LokoMaluch 2-4 lat: czwartki godzina 15:00
– LokoPrzedszkolak 4-6 lat: wtorki godzina 18:00
– LokoStarszak 6-9 lat: czwartki godzina: 17:00
Prosimy o ubranie dziecka w odzież, która może się pobrudzić, ponieważ doświadczenia z jedzeniem bywają brudzące.
Dziecko można zapisać na zajęcia telefonicznie, on-line lub poprzez kwestionariusz (oddzwonimy po wypełnieniu formularza).
UWAGA! Przed pierwszymi zajęciami konieczne jest wypełnienie kwestionariusza! Dostępny: tutaj.